Vyhledat

Akustika v kanceláři: tipy na správné řešení

V dnešní době, kdy je akustika v interiéru jedno z nejdůležitějších témat ergonomie prostoru a architekti a návrháři interiérů ji vnímají jako základní hodnota interiérů, je třeba jí věnovat dostatek pozornosti. Na našem blogu No limits design prezentujeme nejen nábytek firem Quadrifoglio, Profim a MDD, ale i obecná a aktuální témata kancelářského designu.

Shrnuli jsme, na co si dát pozor a na co nezapomenout. Čtěte naše tipy pro akusticky příjemné kanceláře.

Přílišný hluk je nejčastějším předmětem stížností zaměstnanců pracujících v takzvaných open-space kancelářích. A pokud jste někdy v takovém prostředí pracovali, víte, jak nepříjemné to může být. Ale hluk sahá za hranice pouhé nepříjemnosti. Jak už celá řada odborných studií a výzkumů ukázala, přílišný hluk v kancelářích zvyšuje stres a výrazně snižuje produktivitu a efektivitu práce. Jak tomu předcházet?


Správně řešená dispozice

Při návrhu a plánování vybavení kanceláří je klíčové identifikovat zdroje hluku. Kávovar, hlavní chodba nebo místo, kde se telefonuje, by určitě neměly být vedle pracovních míst určených pro soustředěnou práci. Správně řešená dispozice je nedílnou součástí akusticky příjemných kanceláří.


Materiály jsou základ

Odraz zvuku je velmi nepříjemnou záležitostí. Dnes se dá ale velmi jednoduše vyřešit, a to hlavně za pomocí zvuk pohlcujících materiálů. Na trhu je velká řada produktů – například akustické panely na zeď či do prostoru. Vyhněte se tvrdým materiálům, případně je ve svých interiérech částečně zakrývejte.


Pomoci může i nábytek

V otevřených kancelářích často může chybět soukromí. Naštěstí existují například stolní paravány, které kromě soukromí pro zaměstnance zajistí i určitou zvukovou překážku. Dalším pomocníkem vám budou například čalouněné gauče a křesílka. Inovativní jsou také akustické budky – malé prostory, které můžete využít k telefonnímu hovoru nebo menšímu jednání.


Vezměte to od podlahy

Akustické panely se velmi často umisťují i do stropu. Pomáhají snižovat přenos zvuku zejména v prostorech s vysokými stropy. Jejich velkou výhodou je, že nenarušují otevřenou dispozici kanceláří. Pokud se tedy bojíte akustických přepážek, vsaďte na stropy. Neméně důležité jsou ale správně zvolené podlahy. Po hladkých a tvrdých podlahách zvuk cestuje velmi snadno. Narušení tohoto velkého, hladkého celku je tedy v kancelářích z akustického hlediska zásadní. Naprostým základem je využití koberců, ať už plošných nebo alespoň menších kusových dílů. Kromě nich ale existují i speciální, zvuk nepřenášející a pohlcující podlahy. Prohlédněte si, jak jsme akustiku řešili my v našich projektech.


Chcete realizovat návrh originální kanceláře od a do z? Kontaktujte nás.