Vyhledat

Jak správně vybrat kancelářský stůl

V dnešním článku podrobně probereme téma kancelářský stůl. A dáme vám základní informace o tom, jak ho správně vybrat. V předchozím dílu jsme se zaměřili na hlavní aspekty správného výběru kancelářské židle. Dnes zasedneme ke stolu: obrazně i skutečně.

Možná vás hned na začátku překvapíme, ale výběr správného kancelářského stolu dnes není jen o sezení, ale také o stání. Obecně lze říct, že výběr kancelářského stolu není jednoduchou záležitostí. Než se pustíte do výběru, zkuste si odpovědět na následující otázky:

- Jak dlouho u kancelářského stolu pracuji?

- Jakou činnost u něj převáženě dělám (píšu, hraji hry, píšu na počítači…)

- Jakou velikost, materiál a jaké vybavení pro kancelářský stůl potřebuji?

Poté, co budete mít tyto základní otázky rozmyšlené, je důležité zvolit správnou výšku pracovní desky. Pokud budete vybírat klasický pracovní stůl (tedy ne výškově stavitelný, ke kterým se ještě na našem blogu No limit design dostaneme), volte výšku pracovní desky podle svých tělesných proporcí. Obecně platí, že prostor pro nohy by měl mít minimální výšku 60 cm a výška pracovní desky by se měla pohybovat od 62 do 82 cm podle vaší výšky. Mužům doporučujeme výšku pracovní desky okolo 75 cm, ženám pak okolo 65 cm.

Velikost pracovní desky

Pracovní desku s našimi klienty vybíráme podle toho, na co kancelářský stůl budou využívat. Pokud se rozhodnete stůl vybrat sami, je jasné, že úplně jiné požadavky na velikost bude mít architekt nebo projektant, který pracuje s velkými plány. Jiné požadavky na kancelářský stůl pak bude mít například programátor, který má počítač a dva velké monitory. Vaše pracovní plocha by vám měla dávat přiměřenou volnost pohybu při práci. Obecné pravidlo říká, že minimální rozměry pracovní desky měly být přibližně 120 x 80 cm, doporučené rozměry pro pracovní desku jsou 160 x 80 cm.


Úložný prostor kancelářského stolu

Ke kancelářskému stolu doporučujeme vybrat vhodný kontejner anebo zásuvky. Opět záleží, jak se u pracoviště budete chovat a zda vám budou vyhovovat například zásuvky na boku pod pracovní deskou nebo kontejner na kolečkách, který zároveň může fungovat jako přísed pro případnou konzultaci s kolegou. Určitě nezapomeňte na malý úložný prostor na tužky a psací potřeby, případně paraván, který může sloužit jako příležitostná nástěnka. Těmto doplňkům se budeme věnovat v některém ze samostatných dílů našeho blogu.


Materiál kancelářského stolu

Kancelářské stoly jsou obvykle vyráběny z LTD desek (laminované dřevotřísky), setkat se můžeme i s masivem (obvykle v domácích kancelářích). LTD jsou velmi pevné, odolné proti nečistotám a nabízejí obrovskou škálu dezénů a barev. Velmi záleží na celkovém ladění interiéru a na tom, jak chcete, aby váš stůl zapadal do interiéru kanceláře. Nejčastěji se pro kancelářských stůl volí dekory světlý dub, třešeň, bílé lamino, ale výrobci, které zastupujeme na českém trhu, dodávají obrovské množství dekorů kancelářských stolů. Příště se zaměříme na výškově stavitelné stoly, jejich výhody a dáme vám také pět hlavních rad, jak nastavit pracoviště: ať už to domácí nebo v kanceláři.
Náš tip

V No limits design zastupujeme renomované firmy Quadrifoglio, Profim a MDD, v jejichž sortimentu naleznete kvalitní kancelářské stoly, nejen klasické, ale i výškově stavitelné. Kontaktujte nás a pojďme společně vybrat správný kancelářský stůl pro váš projekt nebo domácí kancelář.